Wpływ alkoholu na percepcję kierowcy

Zaznaczmy to na samym początku, każda ilość alkoholu w jakimś stopniu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Oczywiście nie zawsze to czujemy, po jednym małym piwie nie czujemy się pijani, ale alkohol już działa, i działanie to nie jest w żaden sposób korzystne, szczególnie dla kierujących pojazdem.

Prowadzenie samochodu wymaga od kierującego przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. A to właśnie przepływ tych informacji alkohol zakłóca najszybciej i najintensywniej. Alkohol w znacznym stopniu zakłóca koordynację ruchową, która odpowiada za umiejętność wykonywania dwóch i więcej czynności jednocześnie.

Ponadto po wypiciu alkoholu zmniejsza się drastycznie szybkość reakcji co może znacznie wydłużyć drogę hamowania. Kolejnym skutkiem ubocznym działania alkoholu to znaczne zawężenie pola widzenia. Trzeźwy człowiek ma około 180 stopni rozległości pola widzenia, a po spożyciu alkoholu pole widzenia znacznie się zawęża, przez co można nie zauważyć pojazdu nadjeżdżającego z bocznej drogi.

Ponadto alkohol powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, przez co samochód, człowiek czy drzewo mogą wydawać się dużo bardziej oddalone niż w rzeczywistości. No i wreszcie pijani kierowcy mają znacznie pogorszoną ostrość widzenia, przez co mogą w ogóle nie dostrzec świateł, znaków czy pieszego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.